1. Kaj je presoterapija (mehanska limfna drenaža)?
Presoterapija (intermitentna zunanja kompresija) je neinvazivna fizioterapevtska aparaturna tehnika, ki s pomočjo kompresije spodbuja limfni obtok in pospešuje regeneracijo. Izvaja se s pomočjo kompresijskega aparata, ki izmenično dovaja pozitiven tlak. Ta povzroča prijetno stiskanje tkiva in posledično izločanje medcelične tekočine in boljšo cirkulacijo. Presoterapija se v zdravstvu uporablja za zdravljenje oteklin, težav z limfnim sistemom in cirkulacijo. V zadnjem času je postala zelo priljubljena metoda v estetski medicini in kozmetiki, zaradi svojih pozitivnih učinkov na tonus kože in videz celulita.
2. Na kakšen način deluje?
Presoterapija deluje po principu manualne limfne drenaže, pri čemer delo terapevtovih rok nadomešča naprava z generiranjem izmeničnih pritiskov. Naprava je sestavljena iz elektronsko vodene zračne črpalke in sistema manšet. Zračna črpalka z zrakom napihuje manšete, te se napihnejo, izvedejo pritisk na tkivo in stimulirajo odvajanje tekočin iz limfnega in venskega sistema. V venah se nahajajo majhne zaklopke, ki se zapirajo in odpirajo. Zapirajo in odpirajo se tako, da se deoksigenirana kri, ki se nahaja v venah, vrača nazaj v srce in ne zastaja. Zaklopka se zapre z namenom, da kri ne uhaja nazaj v smeri gravitacije in tam ostaja. Enako velja za limfo. Limfne žile vsebujejo limfo, ki se izteka iz tkiv ter potuje do bezgavk, kjer se prečisti in izteče v venski obtok. Limfna tekočina, ki nosi odpadne produkte, lahko ostane v medceličnem prostoru in se tam kopiči. Presoterapija z izmeničnimi pritiski oponaša zaklopke in te tekočine iztiska iz medceličnih prostorov. S tem pospeši pretok krvi v smeri srca in pretok limfe, ki se z odpadnimi produkti izloči z urinom. Pomembno je, da pacienti po terapiji z mehansko limfno drenažo zaužijejo veliko tekočine, da se škodljive odpadne snovi čim prej izločijo iz telesa.
3. Kaj je cilj terapije in kako ta pripomore k zdravljenju?
Cilji presoterapije in njen doprinos k zdravljenju so navedeni spodaj.
1. Spodbuditi limfni obtok z namenom da se odvečna tekočina, odpadne snovi in toksini odstranijo iz telesa in ne zastajajo v obtoku
2. Spodbuditi obtok krvi, da so tkiva bolj prekrvavljena in preskrbljena s kisikom
3. Pospešiti celjenje tkiv in regeneracijo, z izboljšanjem cirkulacije
4. Zmanjšati edeme in limfedeme
5. Zmanjšati bolečino
4. Pri katerih zdravstvenih težavah se efektivno uporablja?
Presoterapijo najpogosteje uporabljamo pri odpravljanju naslednjih zdravstvenih težav :
· Zmrzlinah
· Ulkusih različnih izvorov, ki se težko celijo
· Preležaninah na spodnjih udih
· Primarnih in sekundarnih limfedemih
· Športnih poškodbah (zvini, natrganine)
· Postoperacijskih edemih
· Posttravmatskih edemih
· Sindromu težkih nog
· Utrujenih mišicah (za regeneracijo)
· Krčnih žilah
· Preprečevanju venske tromboze
· Razstrupljanju telesa
· Aterosklerozi
· Monckebergovi sklerozi
· Limfedemih
· Diabetični angiopatiji
· Burgerjevi bolezni
· Poliarteritisu
· Sklerodermi
· Vaskulitisu pri revmatoidnem artritisu
· Lupusu eritematodesu
· Raynaudovi bolezni
· Sudeckovi bolezni
· Pretočnih motnjah pri atonični paralizi
Mehanska limfna drenaža je izredno učinkovita in priljubljena metoda pri obravnavi športnikov. Zaradi svojih pozitivnih učinkov se je nekateri športniki poslužujejo na dnevni ravni z namenom:
· Zmanjšanje bolečin v mišicah po napornem treningu
· Pospešitev odstranjevanja odpadnih produktov in mlečne kisline iz mišic
· Izboljšanje regeneracije tkiv, na račun boljše prekrvljenosti in preskrbe tkiv s kisikom
· Povečanje učinkovitosti telesa in izboljšanja športnih rezultatov
· Preventivo, za zmanjšati tveganja nastanka poškodb
5. Katere so kontraindikacije za izvajanje presoterapije?
Uporaba presoterapije je kontraindicirana v spodaj navedenih primerih.
· Tromboze (v začetni fazi)
· Pljučne embolije (v akutni fazi)
· Akutnega miokardnega infarkta
· Akutnih kožnih infekcijah
· Akutnih zlomih
· Tumorjev ali sumih na tumorje
· Svežih ali infeciranih ranah
· Aneurizme
· Krvavitev
· Vročinskih stanj
· Obsežne gangrene
· Terapije s antikoagulanti
· Edema takoj po travmi
6. Kako Poteka Obravnava s Presoterapijo?
Obravnavo s presoterapijo vedno izvaja usposobljen fizioterapevt. Najprej oceni stanje pacienta in določi vrsto terapije glede na njegove specifične težave in zdravstveno stanje. Nato fizioterapevt pacientu na potrebna mesta (noge, roke, trebuh) namesti napihljive manšete in jih zapne. Glede na zdravstveno težavo ki jo terapevt odpravlja na napravi nastavi ustrezen program. Naprava omogoča nastavljanje polnjenja in praznjenja manšet – zaporedje polnjenja, hitrost polnjenja, najvišji pritisk, čas trajanja pritiska, in zaporedje ter hitrost praznjenja manšet. Pacient med terapijo ves čas udobno leži in je lahko tudi oblečen v svoja udobna oblačila. Terapija po navadi traja od 30 do 60 minut, odvisno od zdravstvene težave. Med tem časom naprava ves čas ciklično izvaja pritiske s polnjenjem in praznjenjem manšet, in na ta način iz tkiv odstranjuje odvečno tekočino in odpadne produkte. Običajno se presoterapija izvaja kot dopolnilna terapija, saj odlično sovpada z manualno terapijo in terapevtsko vadbo. Glede na vrsto poškodbe, specifike pacienta in cilje terapije se določi število fizioterapevtskih obravnav z presoterapijo. Pacient s travmtskim edemom ponavadi potrebuje 10-15 obravnav, pri makroangiopatijah pa je potrebnih tudi do 30 terapij.
- Artritis Zapestja – Prepoznava, Simptomi in Obvladovanje - 22 maja, 2024
- Kako Do Nas In Kje Parkirati? - 24 januarja, 2024
- Kako si lahko pomagamo pri nepravilni drži? - 27 februarja, 2023