TENIŠKI KOMOLEC – Lateralni epikondilitis
Teniški komolec (lateralni epikondilitis) je izraz za bolečine v komolcu, ki se pojavijo na njegovi zunanji (lateralni) strani. Epikondilitis pomeni vnetje epikondila (po slovensko znan kot čvrš / nadrastek / prizrastek …), to je vrsta manjšega zaokroženega dela kostnega izrastka, ki ga lahko tipate na levi in desni strani komolca nad sklepno linijo.
Odkod izhaja izraz teniški komolec?
Beseda “teniški” se uporablja, ker je bila poškodba pri njenih prvih opisih pogosto prisotna pri igralcih tenisa, točneje pri tehniki “bekhenda” (eng. Backhand). Pri tej tehniki igralec tenisa udari žogico z gibom roke proti zunanji strani telesa (odmik), pri čemer tudi iztegne svoje zapestje.
Pri intenzivni aktivnosti in/ali nepripravljenosti telesa na napor se na tak način mišice iztegovalke zapestja pretirano krčijo, kar povzroča njihovo skrajšanje, zategnjenost in ob poteku mišičnega tkiva preko komolčnega sklepa tudi drgnjenje ob kostne izrastke.
Povečana raba mišice povzroči male poškodbe (mikrotravme) in posledično vnetje, ki se ob prekratkem danem času ali nepravilnem poteku regeneracije ne sanira in okrepi dovolj. Tako pride do izrabe in kronične poškodbe.
Glede na to, da je prva posledica poškodbe drgnjenje mehkega tkiva ob tršo podlago, se včasih tudi uporabi izraz “lateralna epikondiloza”.
Teniški komolec in pisarniška dela
Do danes je diagnostično ime teniški komolec ostalo kljub drugačnim aktivnostim, ki spodbujajo škodljivo obnašanje tkiva, npr. uporaba računalniške miške in tipkovnice.
Vidnih posledic delovanja poškodbe na koži ni, saj je ta omejena na manjše področje pri komolčne sklepu in je vidna le pod mikroskopom (mikrotravma). Pri kroničnih oblikah se oteklina in bolečinski dražljaj širi vzdolž mišice proti zapestju in postane tako tudi tam boleče na pritisk.
Zdravljenje teniškega komolca
Zdravljenje najprej obsega relativno mirovanje dokler akutna bolečina ne izzveni, pri čemer si lahko pomagamo z ustrezno krioterapijo ali protibolečinskim električnim stimulusom.
Nadaljnja terapija je usmerjena v porazdelitev sil mehkotkivnih struktur in njenega preoblikovanja z manualnimi tehnikami in terapevtsko usmerjeno vadbo.
- Artritis Zapestja – Prepoznava, Simptomi in Obvladovanje - 22 maja, 2024
- Kako Do Nas In Kje Parkirati? - 24 januarja, 2024
- Kako si lahko pomagamo pri nepravilni drži? - 27 februarja, 2023