Predoperativna fizioterapija

Rezerviraj svoj termin

Kaj je predoperativna fizioterapija?

Predoperativna fizioterapija je oblika fizioterapije, ki je usmerjena v pripravo pacienta na operativni poseg s pomočjo vadbe, edukacije  in uporabe manualnih ter fizikalnih terapij. Cilj predoperativne fizioterapije je izboljšanje pacientovega psiho-fizičnega stanja pred operacijo, s čimer zmanjšamo tveganje za zaplete med in po operaciji, skrajšamo čas okrevanja in izboljšamo verjetnost pozitivnega izida rehabilitacije po operaciji.

Predoperativna fizioterapija je priporočljiva pred ortopedskimi in travmatološkimi posegi, ki zahtevajo daljši čas okrevanja, kot so vstavitev totalne endoproteze, kardiovaskularni, abdominalni, pljučni in nevrokirurški posegi. Takšni posegi nosijo večje tveganje za pooperativne zaplete, kot so okužbe, tromboza ali zmanjšana gibljivost, kar lahko vodi v začasno ali trajno izgubo funkcije prizadetega uda ali organa. V študiji: “Experiences from Pre-Surgery Physiotherapy and Thoughts about Future Exercise among Patients with Disc Herniation or Spinal Stenosis”: A Qualitative Study” sta Lindbäck in Carlfjord ugotovila, da predoperativna fizioterapija izboljša možnosti za obvladovanje bolezni, ker spodbuja samostojnost in aktivno vlogo pacienta pri rehabilitaciji.

Kakšni so pozitivni učinki predoperativne fizioterapije?

Pozitivni učinki predoperativne fizioterapije so hitrejše okrevanje po operativnem posegu, preprečevanje zdravstvenih zapletov, obvladovanje bolečine, izboljšanje telesne funkcionalnosti, ter boljša psihična pripravljenost na poseg. S predoperativno fizioterapijo dosežemo tudi zmanjšanje simptomov pred operativnim posegom.

Pozitivni učinki predoperativne fizioterapije so naslednji:

  • Pospešena rehabilitacija in okrevanje: pospešena rehabilitacija in okrevanje sta eden  izmed glavnih pozitivnih učinkov predoperativne fizioterapije. Sledeč študiji objavljeni v Journal Of Rehabilitation Medicine – Clinical Communications, 37,1 % pacientov po opravljeni predoperativni fizioterapiji zapusti bolnišnico že naslednji dan po operaciji.
  • Preprečevanje zapletov: preprečevanje zapletov med in po operaciji je pozitivni učinek predoperativne fizioterapije. Preprečevanje zapletov vključuje dihalne zaplete, mišično oslabelost, globoko vensko trombozo, pooperativno omejeno mobilnost, ter zaplete pri celjenju ran po operaciji. Preprečevanje zapletov dosežemo s povečanjem mišične moči in vzdržljivosti pred operativnim posegom.
  • Obvladovanje bolečine: obvladovanje bolečine pred in po operativnem posegu je pozitiven učinek predoperativne fizioterapije. Zmanjšanje bolečine dosežemo s terapijo z fizikalnimi agensi (protibolečinska elektroterapija, laser, magnetoterapija). Z razteznimi vajami zmanjšamo napetost mišic in posledično bolečino. Ti terapevtski postopki povečajo prekrvavljenost tkiva, s tem pa dosežemo zmanjšanje bolečine po posegu. 
  • Izboljšanje telesne funkcionalnosti: izboljšanje telesne (gibalne) funkcionalnosti je pozitiven učinek predoperativne fizioterapije, katerega dosežemo s krepitvijo mišic in izvajanjem progresivne vadbe. Izboljšanje telesne  funkcionalnosti in vzorcev gibanja omogoča hitrejše vračanje v vsakodnevne aktivnosti po operativnem posegu.
  • Izboljšanje fizičnega in psihičnega počutja: izboljšanje fizičnega in psihičnega počutja je pozitiven učinek predoperativne fizioterapije, katerega dosežemo z izboljšanjem splošne fizične pripravljenosti pacienta. Boljše fizično počutje izboljšuje psihično počutje in zmanjšuje verjetnost za zaplete po operativnem posegu kot so pljučnica ali globoka venska tromboza.

Kako poteka predoperativna fizioterapija v kliniki Meridian-Fit?

Predoperativna fizioterapija v kliniki Meridian-Fit poteka v dveh fazah: diagnostičen pregled in predoperativna fizioterapija.

Predoperativna fizioterapija se začne z diagnostično obravnavo, ki traja 90 minut in vključuje  poglobljeno diagnostiko, usmerjeno v iskanje vzroka težav. Diagnostična obravnava predstavlja osnovo za izdelavo predoperativnega terapevtskega načrta in ključuje določitev vrste in trajanja terapij ter vadbenega programa.

Fazi predoperativne fizioterapije sta podrobneje opisani spodaj.

1. Diagnostična obravnava

Diagnostična obravnava je prva faza predoperativne fizioterapije. Diagnostična obravnava je namenjena celostni analizi mišično-skeletnega sistema in vključuje pregled sklepnih in obsklepnih struktur, ter mišic v predelu telesa, ki bo operiran. 

V okviru diagnostične obravnave s pomočjo funkcionalne diagnostike ocenimo stanje kostnega, mišičnega in vezivnega tkiva. To nam omogoča prepoznati vzroke težav in razumeti njihov vpliv na gibanje, telesno funkcijo ter kakovost življenja pacienta.

Funkcionalno diagnostiko v okviru diagnostične obravnave izvajamo z naslednjimi diagnostičnimi pristopi:

  • Anamneza: anamneza je diagnostičen pristop, ki vključuje strukturiran pogovor s pacientom, namenjen zbiranju informacij o trenutnih zdravstvenih težavah, preteklih boleznih, simptomih (bolečina, uteklina, omejena gibljivost, utrujenost) ter načinu življenja, kot so prehranske navade, telesna dejavnost in kajenje. Anamneza omogoča razumevanje pacientove težave v povezavi s telesnim in duševnim zdravjem, kar omogoča natančnejšo diagnozo in učinkovitejšo izvedbo predoperativnega programa. 
  • Analiza slikovne diagnostike in drugih izvidov: analiza slikovne diagnostike je diagnostičen pristop pri kateremu analiziramo slikovne izvide (MRI, rentgen, ultrazvok), ter izvide specialistov (ortopedov, kirurgov in nevrokirurgov). Analiza slikovne diagnostike nam omogoča oceno notranjih telesnih struktur (stanje sklepov, mišic, vezi), ter izključitev  patološke spremembe v tkivih.
  • Fizični pregled: fizični pregled je diagnostičen pristop, ki je usmerjen v klinično oceno pacientovega fizičnega stanja s pomočjo palpacije ter ortopedskih in funkcionalnih testov. Fizični pregled je namenjen ugotoviti stanja mišično-skeletnega sistema s pomočjo tipanja napetosti mišic, bolečih točk, otekline, zatrdline ter temperaturne spremembe. Namen fizičnega pregleda ( kliničnih testov) je prepoznati vir bolečina (s testi ločimo ali gre za sklep, mišico, vezi, živce ali fascijo).
  • Analiza telesne drže: analiza telesne drže je diagnostičen pristop s katerim ugotavljamo nesorazmerja, nepravilnosti in odstopanja v telesni drži. Analiza telesne drže nam omogoča objektivno oceno poravnave telesnih segmentov in prepoznavo funkcionalnega odstopanja, ki vodijo v mišična nesorazmerja. 
  • Manualno testiranje mišic: manualno testiranje mišic je diagnostičen pristop s katerim ocenjujemo zmogljivost mišic. Manualno testiranje izvede fizioterapevt ročno z uporom na mišico, s čimer oceni zmogljivost mišice. Manualno testiranje mišic omogoča odkrivanje mišične oslabelosti in je v pomoč pri sestavi specifično usmerjenega vadbenega protokola.
  • Tenzimiografija: tenziomiografija je diagnostično orodje, s katerim merimo kontraktilno sposobnost mišic. Tenziomiografija je  neinvazivna metoda, ki nam pokaže katere mišice je potrebno okrepiti in katere sprostiti. Tenziomiografija nam omogoča oblikovanje specifičnega vadbenega programa, ter spremljanje napredka rehabilitacije.
  • Merjenje pasivne in aktivne gibljivosti sklepov: merjenje pasivne in aktivne gibljivosti sklepov je diagnostičen pristop, pri katerem z merilnim instrumentom (goniometrom) izmerimo obseg giba v sklepu. Merjenje pasivne in aktivne gibljivosti sklepov vključuje merjenje aktivnih (pacient izvede gib samostojno) in pasivnih gibov (gib izvede terapevt), kar nam omogoča analizo omejitve gibljivosti v sklepih.
  • Termovizija: termovizija je diagnostičen pristop, pri katerem z infrardečo kamero merimo in prikazujemo temperaturne razlike na površini kože. Termovizijo uporabljamo pri zgodnjem odkrivanju vnetja v tkivu, preobremenjenosti mišic ter predelov s slabšo prekrvavitvijo. Termovizija nam omogoča zgodnje odkrivanje neravnovesij (mišično neravnovesje) in objektivno spremljanje napredka.

Diagnostični pregleda nam omogoča ugotovitev neskladij in telesnih deficitov, kot so zmanjšana mišična moč, napetost tkiva (spazem, mišično-prožilne točke), posturalna neskladja in zmanjšana sklepna gibljivost. Na podlagi ugotovitev diagnostične obravnave izdelamo predoperativni terapevtski načrt.

2. Predoperativna fizioterapija

Predoperativna fizioterapija je oblika fizioterapije, ki vključuje kineziološko vadbo, ter pasivne fizioterapevtske tehnike (manualne in fizikalne), s katerimi povečamo mišično moč in gibljivost sklepov, ter tako izboljšamo stabilnost telesnega segmenta, ki bo operiran. 

S kineziološko vadbo zmanjšamo tveganje za zaplete med in po operaciji ter skrajšamo čas rehabilitacije, saj je tkivo po vadbi bolje prekrvavljeno, mišična atrofija po posegu pa manj izrazita. 

Pasivne fizioterapevtske tehnike omogoča zmanjšanje napetosti mišic in mišičnega spazma.

Predoperativna fizioterapija poteka individualno pod nadzorom fizioterapevta ali kineziologa. Pacienta najprej seznanimo z njegovim stanjem in ukrepi, ki podpirajo okrevanje po operaciji. Naučimo ga pravilne aktivacije mišic, hojo s pripomočki (bergle, hodulja) in pravilno izvedbo dihalnih vaj s katerimi zmanjšamo možnosti za zaplete po operativnem posegu (pljučnica).

Predoperativna fizioterapija vključuje naslednje tipe vaj:

  • Vaje za mišično moč in vzdržljivost: vaje za mišično moč in vzdržljivost so tip vaj, s katerimi povečamo mišično maso in izboljšamo odpornost mišic na fizični stres pred operacijo. Vaje za mišično moč in vzdržljivost z zmanjšujejo tveganje za mišično oslabelost ter pridobivanje mišične mase, kar omogoča učinkovitejše okrevanje po operaciji. 
  • Vaje za sklepno mobilnost: vaje za sklepno mobilnost tip vaj, s katerimi izboljšamo gibljivost in prehrano sklepnega hrustanca pred operacijo. S tem povečamo kakovost gibanja ter pospešimo vračanje gibljivosti po operativnem posegu.
  • Vaje za ravnotežje: vaje za ravnotežje so tip vaj, s katerimi izboljšamo telesno stabilnost in zmanjšamo tveganje za padce pred in po operaciji. Pomembne so za varnejšo hojo in ohranjanje samostojnosti.
  • Vaje za koordinacijo: vaje za koordinacijo so tip vaj, s katerimi spodbujamo usklajeno delovanje mišic in izboljšujemo nadzor nad gibi pred operacijo. S tem olajšamo vsakodnevne gibe in zmanjšamo neučinkovite gibalne vzorce, ki vodijo v poškodbe.
  • Vaje za propriocepcijo: vaje za propriocepcijo so tip vaj, s katerimi izboljšamo zaznavanje položaja in gibanja telesa v prostoru pred operacijo.
  • Dihalne vaje: dihalne vaje so tip vaj, s katerimi krepimo delovanje dihalnega sistema in izboljšamo oksigenacijo telesa pred operacijo. Tako pospešimo regeneracijo tkiv in zmanjšamo tveganje za pooperativne pljučne zaplete, kot je pljučnica.
  • Raztezne vaje: raztezne vaje so tip vaj, s katerimi povečujemo prožnost mišic in drugih mehkih tkiv pred operacijo ter zmanjšujemo mišično napetost. S tem pripravimo telo na aktivno rehabilitacijo in zmanjšamo možnost za poškodbe mišic.
  • Aerobna vadba: aerobna vadba je tip vadbe,, s katerimo izboljšamo delovanje srčno-žilnega sistema in povečamo oskrbo mišic s kisikom. Pacient tako lažje prenese fizični stres operacije in hitreje okreva po posegu.
  • Fascialni trening: fascialni trening je tip vadbe s katerim izboljšamo motorično kontrolo in elastičnost fascije ter povečamo splošno gibljivost telesa. S tem zmanjšamo kronično bolečino in napetost mišic že pred operacijo.
Fizioterapija

Pri katerih zdravstvenih stanjih izvajamo predoperativno fizioterapijo v kliniki Meridian-Fit?

  • Operacija kolena
  • Operacija kolka
  • Operacija rame
  • Vstavitvev stenta
  • Operacija kile
  • Operacija meniskusa
  • Zamenjava kolena (endoproteza kolena)
  • Zamenjava kolka (endoproteza kolka)
  • Operacija hrbtenice
  • Artroskopija kolena

Pogosta vprašanja

Koliko časa pred operacijo je priporočljivo začeti s predoperativno fizioterapijo?

S predoperativno fizioterapijo je priporočljivo začeti 4 do 6 tednov pred operacijo. Študija z naslovom Preoperative Physical Therapy for Elective Total Hip and Knee Arthroplasty: A Systematic Review and Meta-analysis (Wang et al., 2016) je pokazala, da fizioterapija, izvajana v tem časovnem obdobju, prispeva k večji gibljivosti, zmanjšanju bolečine po operaciji in hitrejši funkcionalni rehabilitaciji.

Kolikšno število obravnav je potrebnih za učinkovito predoperativno fizioterapijo?

Število obravnav za učinkovito predoperativno fizioterapijo se določi individualno glede na vrsto operacije, začetno funkcionalno stanje pacienta, čas do posega in terapevtske cilje, kot so izboljšanje mišične moči, povečanje gibljivosti in edukacija. Število obravnav, ki je povprečno potrebnih za učinkovito predoperativno fizioterapijo je od 4 do 6 obravnav.

Ali pacienti dobijo vaje za domov?

Da, pacienti dobijo vaje za domov, saj izvajanje vaj v domačem okolju omogoča postopno povečanje mišične moči, prožnosti mišičnega tkiva, ter izboljšanje gibljivosti sklepov.

Kateri diagnostični testi se uporabijo v okviru diagnostičnega pregleda?

Diagnostični testi, ki se uporabljajo v okviru diagnostičnega pregleda so naslednji:

  • Test gibljivosti
  • Test mišične moči (manualno testiranje mišic)
  • Test ravnotežja (stoja na eni nogi)
  • Nevrološki testi (test občutljivosti na dotik, toploto)
  • Specifični ortopedski testi
  • Testi hoje (6-minutni test hoje, test hoje na 10 metrov)