Mobilna verzija spletne strani še ni na voljo.

Kam na fizioterapijo v Ljubljani? Ključni dejavniki za pravo izbiro

Rezerviraj svoj termin

V sodobnem svetu kjer smo preplavljeni z oglasi o masažah, vadbenih programih in alternativnih metodah zdravljenja, ki obljubljajo hitre rešitve pri odpravi različnih zdravstvenih stanj, se je pogosto težko odločiti  katera oblika zdravljenja je primerna in katera fizioterapije je prava.

Večino pacientov se že takoj na začetku deli na tiste, ki imajo napotnico osebnega zdravnika in iščejo primerno fizioterapijo v okviru javnega zdravstva, ter na tiste, ki se na pot zdravljenja in rehabilitacije podajajo samoplačniško. Oboji morajo pri izbiri fizioterapije pretehtati določene kriterije, kot so dolgoročna uspešnost, čakalne dobe, cena in strokovnost obravnave saj so ti ključnega pomena pri rehabilitaciji poškodb in s tem njihovega dolgoročne obnovitve njihovega zdravstvenega stanja.

Spodaj navajamo nekaj ključnih klriterijev za izbiro najboljše Fizioterapije v Ljubljani na napotnico ali brez glede na vaše zdravstveno stanje.

5 nasvetov za lajžje odločanje kam na fizioterapijo v Ljubljani

Ne glede na to ali se odločate kam na fizioterapijo v okviru privatnega ali javnega zdravstva je potrebno pri tem upoštevati določene kriterije, ki jih obravnavamo spodaj.

1. Strokovnost (usposobljenost) fizioterapevta

Pri oceni strokovnosti fizioterapevta se ne zanašajte samo na oglase na spletu ali mnenja bližnjih, ki jim je ta že pomagal. zavedajte se da bo fizioterapevt posegal v vaše telo in da nestrokovnost terapevta lahko povzroči tudi hude posledice za vaše zdravje.

  • Najprej preverite njegovo strokovno izobrazbo, saj fizioterapevtsko dejavnost v Sloveniji lahko izvajajo samo diplomirani fizioterapevti, oz magistri ali doktorji fizioterapevtske znanosti. Certifikati so ponavadi izobešeni v klinikah
  • Pozanimajte se o njegovi delovni dobi, strokovni usposobljenosti in izkušnjah z vašo konkretno težavo. Fizioterapevti namreč rastejo z izkušnjami in več kot jih imajo, bolj efektivno in varno vam bodo lahko pomagali
  • Preverite ustreznost certifikatov za dopolnilne fizioterapevtske metode, ki jih izvajajo (dryneedling, ERGON, laserska terapija, TECAR itd). Te namreč fizioterapevti dobijo v okviru dodatnega izobraževanja.
  • Preverite izkušnje terapevta za vaše področje zdravljenja (povprašajte druge, preverite ocene na spletu, preverite njegove video vsebine kjer razlaga o teh težavah)
  • Bodite skeptični in zastavljajte nelagodna vprašanja (čas zdravljenja, terapije,, rehabilitacijski plan), ter si na ta način ustvarite mnenje o strokovnosti terapevta – dober terapevt vam bo znal pojasniti vaša vprašanja. 

2. Vodenje postopkov zdravljenja

Prvi in ključni korak pri odpravi poškodb in bolečin je diagnostični pregled in postavitev diagnoze. Diagnostični pregled lahko izvedejo fizioterapevti s pomočjo strokovnih diagnostičnih naprav, telesnim pregledom, anamnezo in palpacijo. V primeru dvoma v pravilnost diagnoze, predvsem pa kadar gre za sum poškodbe mehkih tkiv mora fizioterapevt pacienta napotiti na dodatna slikanja z MRI ali k zdravniku (specialistu).

Pri odločanju kam na fizioterapijo bodite pozorni da fizioterapevti opravijo naslednje korake:

  • Fizioterapevtski (diagnostični pregled) s pomočjo diagnoističnih naprav, testov, slikovne diagnostike – anamneza in manualni pregled z palpacijo ne zadostujeta
  • Kontrolni pregled po opravljeni fizioterapiji s pomočjo diagnostičnih naprav, pri katerem dobite realno oceno stanja o stopnji odpravljenosti vaše poškodbe, številu nadaljnih terapij, ter oceni trajanja zdravljenja poškodbe. 
  • Prisotnost istega fizioterapevta skozi celoten potek zdravljenja zagotavlja nemoten potek zdravljenja, opazovanja napredka in neučinkovitosti pristopa in grajenje medsebojnega odnosa zaupanja.

3. Obširnost fizioterapevtskih storitev in naprav

Preverite s kakšnim spektrom fizioterapevtskih storitev razpolaga konkretna klinika ali center. Celostno in efektivno zdravljenje in odpravljanje težav namreč zahteva kombinacijo različnih fizioterapevtskih  pristopov in možnost uporabe specialnih naprav. Za odpravo težave na njenem izvoru je potrebna:

  • natančna diagnostika (zahteva ultrazvok, naprave za  merjenja lastnosti mišic in specifičnimi testi)
  • dostopnost različnih fizioterapevtskih tehnik (manualne in podporne terapije)
  • kineziološki pristopi za dolgoročno vzdrževanje stanja

4. Cena

Povprečna cena fizioterapevtske obravnave v Ljubljani znaša 70 eur. Pri tem upoštevajte, da višja cena ni nujno odraz višje kvalitete storitve – cena športnih in terapevtskih masaž v Ljubljani znašajo tudi 100eur in več, vendar pa njihov doprinos k rehabilitaciji še zdaleč ni takšen kot je doprinos fizioterapevtske obravnave.

5. Čakalne dobe

Pri določitvi kam na fizioterapijo upoštevajte tudi čakalne dobe na prvo obravnavo. Številna zdravstvena stanja imajo namreč indikacije za začetek zdravljenjan najkasneje 7 dni po njihovem nastanku, saj sicer lahko pride do podaljšanja rehabilitacisjke dobe, napredovanja v kronično obliko ali celo do neozdravljivih posledic.

  • Čakalna doba za prvi obisk specialne fizioterapevtske obravnave v Ljubljani v javnem zavodu (na napotnico) je 3 – 7 mesecev. Pregled čakalnih dob in prijava na fizioterapijo sta možna preko portala Čakalne dobe. 
  • Čakalna doba za prvi obisk v okviru zasebne (samoplačniške) fizioterapije v Ljubljani je 3-5 dni, v našem centru pa 1-2dni. 

Kakšna je razlika med fizioterapijo na napotnico (koncesijo) in privatno fizioterapijo?

Fizioterapija v Ljubljani je na voljo v okviru javnega zdravstva (na napotnico) ali v privatnih fizioterapevtskih centrih (samoplačniško). 

Razlika med javnimi in zasebnimi fizioterapevtskimi storitvami je v tem, da privatni centri ne zahtevajo napotnice zdravnika, zagotavljajo krajše čakalne dobe, vendar jih morajo pacienti plačati sami (v nekaterih primerih del ali celotne stroške krije zavarovalnica). Prav tako zasebni fizioterapevtski centri razpolagajo s sodobnejšo opremo in se lahko bolj posvetijo pacientu – v javnhih zavodih imajo terapevti zaradi dolgih čalanih vrst in omejenih sredstev pogosto premalo časa da bi popolnoma odpravili težavo pacienta.

VidikJavna fizioterapijaZasebna fizioterapija
CenaNi stroška! Ti so kriti s strani zdravstvenega zavarovanja, kar pomeni minimalne ali nobene stroške za pacientaPovprečna cena fizioterapije v Ljubljani je 70eur
Čakalne dobeČakalna doba za prvi pregled v Ljubljani je 3-7mesecev. Čakalna doba za prvi pregled v Ljubljani je 2-3 dni.
Dolgoročna učinkovitostDolgoročna uspešnost je nižja zaradi manjšega števila in manj pogostih terapij.Dolgoročna uspešnost je višja zaradi bolj intenzivne in prilagojene terapije.
StandardPonavadi nižji standard modernosti naprav in pristopovVišji standard naprav in pristopov, ter motiviranosti zaposlenih

Kaj pričakovati od fizioterapije Meridian-Fit?

Fizioterapija Meridian-Fit paciente sistematično vodi od faze akutnega stanja (bolečin in drugih akutnih simptomov) do obnovitev polne gibalne sposobnosti sklepov, mišično sklepnih struktur in splošne telesne pripravljenosti. To pomeni da ne odpravljamo zgolj akutnih simptomov poškodb, ampak s pomočjo kineziološke vadbe poskrbimo za izgradnjo mišič in obsklepnih struktur za dolgoročno vzdrževanje zdravega (normalnega) stanja in preprečitev ponovnih poškodb. 

Prav tako pacienti lahko pričakujejo strokoven pristop k zdravljenju podprt z uporabo modernih naprav diagnostike. V našem centru namreč uporabljamo najsodobnejše diagnostične naprave za ugotavljanje izvora poškodb in bolečin pacientov, prav tako pa poudarek dajemo tudi na edukacijo pacientov o njihovi poškodbi, izvoru bolečin in tudi procesu zdravljenja. S tem jim omogočajo razumevanje njihovega zdravstvenega stanja in aktivno vključevanje v sam proces rehabilitacije.