Teniški komolec (lateralni epikondilitis): vzroki, simptomi in zdravljenje
DEJSTVA O TENIŠKEM KOMOLCU
- Teniški komolec nastane zaradi dolgotrajnih in ponavljajočih fizičnih preobremenitev zapestja in podlakti
- Ne pojavlja se samo pri tenisačih, ampak pri kateremkoli dolgotrajnem izvajanju ponavljajočih gibov, kjer je dlan obrnjena navzdol
- Najpogosteje se pojavlja na dominantni roki
- Prepoznamo ga po pekoči bolečini na zunanjem delu komolca, ki se intenzivira ob obremenitvi zapestja, upogibu zapestja nazaj ali pritisku na zunanji del komolca.
- Ob počitku, opustitvi obremenilnih gibov in raztezanju se teniški komolec praviloma spontano pozdravi v 1 do 3 mesecih.
- Operativno se zdravi le v kroničnih primerih (če bolečina traja več kot več kot 1 leto). Rehabilitacija po operaciji traja od 3 do 6 mesecev.
V tem članku bomo pojasnili, kaj je teniški komolec (lateralna epikondilopatija), kateri so vzroki za nastanek sindroma, kako ga prepoznamo, ter kako ga pozdraviti vključno s fizioterapijo in kineziologijo.
Kaj je teniški komolec (lateralni epikondilitis)?
Teniški komolec (lateralni epikondilitis) je izraz za bolečine v komolcu, ki se pojavijo na njegovi zunanji (lateralni) strani. Čeprav izraz epikondilitis nakazuje na vnetje epikondila (po slovensko znan kot čvrš, nadrastek oz prizrastek …), se zadnje čase bolj pogosto uporablja izraz epikondialgija, kjer naj bi šlo primarno za degeneracijo tetiv, vnetje pa je pri tem lahko prisotno samo v začetku in deluje samo kot sprožilec. Do degeneracije v tetivah pride zaradi prekomernega obremenjevanja z enakimi gibi, ki povzročijo mikropoškodbe na tetivah, te pa zmanjšajo prekrvavitev in s tem upočasnijo obnavljanje tkiva. Najpogosteje prizadane tetivo extensor carpi radialis (slo.: kratka iztegovalka zapestja).
K nastanku teniškega komolca so bolj podvrženi ljudje v starostni skupini med 35 in 55 let, kadilci ali ljudje z sladkorno boleznijo, ljudje z šibkimi mišicami roke, predvsem pa tisti ki večino dela opravijo z rokami (orodjem), ki zahteva iztegovanjem zapestja.
Kako pride do nastanka teniškega komolca?
Beseda “teniški” se uporablja, ker je bila poškodba pri njenih prvih opisih pogosto prisotna pri igralcih tenisa, točneje pri tehniki “bekhenda” (eng. Backhand), ki tudi opisuje tipičen potek nastanka sindroma teniškega komolca. Pri tej tehniki igralec tenisa namreč udari žogico z gibom roke proti zunanji strani telesa (odmik), pri čemer prihaja do preobremenitev mišic podlahti in zapestja zaradi njihovega konstantnega iztegovanja.
Pri intenzivni aktivnosti in/ali nepripravljenosti telesa na napor se ob tem mišice iztegovalke zapestja pretirano krčijo, kar povzroča njihovo skrajšanje, zategnjenost in ob poteku mišičnega tkiva preko komolčnega sklepa tudi drgnjenje ob kostne izrastke.
Povečana raba mišice povzroči mikropoškodbe (mikrotravme) na tetivi in posledično vnetje, ki se ob prekratkem danem času ali nepravilnem poteku regeneracije ne sanira in okrepi dovolj. Tako pride do izrabe in kronične poškodbe. Glede na to, da je prva posledica poškodbe drgnjenje mehkega tkiva ob tršo podlago, se včasih tudi uporabi izraz “lateralna epikondiloza”.naveži se na to kar smo napisali v uvodu.

Kaj povzroči nastanek teniškega komolca?
Diagnostično ime teniški komolec se je ohranilo do danes kljub številnim drugačnim aktivnostim, ki spodbujajo škodljivo obnašanje tkiva. Pravzaprav gre lahko za katerokoli aktivnost, ki zahteva izvajanje ponavljajočih gibov in povzroče preobremenitve zapestja in podlakti. Najbolj tipični primeri aktivnosti, katere v rehabilitacijski praksi diagnosticiramo kot povzročitelje teniškega komolca so navedeni in opisani spodaj.
- Dolgotrajni gibi iztegovanja zapestja z robo obrnjeno navzdol (npr.upravljanje računalniške miške) pogosto povzroča simptome teniškega komolca.
- Dolgotrajno tesno držanje orodja (ladiva, izvijača, klešč, žage, motike) sočasno z izvajanjem gibov iztega zapestja, kot se to dogaja pri pleskarjih, monterjih, električarjih, zobozdravnikih in vrtnarjih.
- Dolgotrajno dvigovanje težkih predmetov – To pogosto ob iztegnjenem zapestju prekomerno obremenjuje tetive in pogosto vodi do simptomov teniškega komolca. Tveganje je še večje, če so bremena težja od 20 kg (tovarniški delavci).
K nastanku teniškega komolca so dodatno bolj podvrženi ljudje v starostni skupini med 35 in 55 let, kadilci ali ljudje z sladkorno boleznijo, ljudje z šibkimi mišicami roke, predvsem pa tisti ki večino dela opravijo z rokami (orodjem), ki zahteva iztegovanjem zapestja.
Kako vem da imam teniški komolec? Tipični simptomi in znaki
Pekoča ali ostra bolečina na zunanji strani komolca
Nenaden pojav bolečine, ki se stopnjuje
Za bolečino je značilno da se pojavi nenadoma (brez prisotnosti travmatskega dogodka) in se sčasoma stopnjuje – v prvih dneh po poškodbi začutimo zmerno pekočo bolečino podobno muskelfibru, po nekaj tednih nastopi huda bolečina in vse večje omejitve pri izvajanja gibov roke, kadar je dlan obrnjena navzdol.
Okorelost komolčnega sklepa in prisotnost manjše otekline
V rehabilitacijski praksi pri pacientih s teniškim komolcem pogosto opažamo tudi okorelost komolčnega sklepa in prisotnost manjše otekline na predelu bolečine. Oteklina ponavadi ni izrazita in je manjša kot pri drugih poškodbah komolca kot naprimer pri burzitisih, artritisu itd. Področje bolečine je na otip boleče, pritisk na zunanji izrastek komolca pa povzroči hudo nelagodje.
Kdaj k zdravniku?
- Če opazimo otekanje komolca, saj teniški komolec oteka redko in je oteklina lahko posledica drugih patologij, kot so artritis, putika, okužba ali celo tumor.
- Če bolečina po nekaj tednih vztraja ali se stopnjuje kljub razbremenitvi in počitku, saj kronično vnetje lahko privede do trajne okvare na tetivah.
- Če pričnemo opažati motnje funkcije v roki, kot so padanje predmetov, tresenje, šibkejši prijem, saj mora zdravnik izključiti druge možne nevrološke motnje.
Kako poteka zdravljenje teniškega komolca?
Teniški komolec se v večini primerov uspešno odpravi s počitkom, omejitvijo oz prilagoditvijo aktivnosti, ter fizioterapijo. Naše telo bo ob počitku in opustitvi oz zmanjšanju obremenilnih gibov samo odpravilo brazgotinsko tkivo in zacelilo poškodbe tetive. Za zdravljenje je zato ključno relativno mirovanje (opustitev gibov oz dejavnosti ki so privedli do preobremenitev) dokler akutna bolečina ne izveni, ter po potrebi uporaba protibolečinskih in protivnetnih zdravil.
S pomočjo fizioterapije se rehabilitacijo lahko pospeši in hkrati zagotovi dolgoročno izboljšanje stanja. Fizioterapije je usmerjena v porazdelitev sil mehkotkivnih struktur in njenega preoblikovanja z manualnimi tehnikami in terapevtsko usmerjeno vadbo.
Naše izkušnje iz prakse kažejo da se ob ustreznem počitku in uporabi fizioterapevtskih tehnik, ki zmanjšujejo vnetne procese in pospešujejo celjenje, 90% poškodb teniškega komolca sanira v 6 do 12 tednih, pri težjih primerih pa izboljšanje dosežemo v 3 do 6 mesecih.
Celostno zdravljenje z fizioterapijo in kineziologijo
S fizioterapevtsko obravnava teniškega komolca v Meridian-Fit pospešimo zdravljenje in hkrati zmanjšamo verjetnost za obnovitev poškodbe. Dolgoročne rezultate zdravljenja dosegamo s pomočjo štiri-stopenjskega programa. Ta poškodbo obravnava celostno in vas postopoma vodi do telesne pripravljenosti, ki vam omogoča ponovno vključitev v vsakodnevne dejavnosti in športne aktivnosti.
Posamezne faze našega fizioterapevtskeg programa so navedene in opisanje spodaj.
1. Korak: Diagnostični pregled
2. Korak: Umiritev simptomov
3. Faza: Edukacija pacienta
4. Faza: Individualna vadba
1. Korak: “Diagnostični” fizioterapevtski pregled
Diagnostični pregled izvajamo s pomočjo anamneze in kliničnega pregleda, po potrebi pa pacienta napotijo na dodatne slikovne preiskave.
Pri anamnezi s postavljanjem vprašanj o dejavnikih in aktivnostih, ki bi lahko pripeljale do nastanka poškodbe.reproduciramo nastanek poškodbe. Predvsem smo pozorni na nenadno povečanje intenzivnosti dela ali treninga, uporabo nove športne opreme ali vsakodnevno prenašanje velikih bremen. Prav tako smo pozorni na opisovanje bolečine – ta se pri teniškem komolcu pogosto pojavi nenadoma, na zunanji strani komolca, ki in občasno izžareva po podlahti ali nadlahti, še posebej ponoči.
Pri kliničnem pregledu smo pozorni na občutljivosti zunanjega dela komolca na dotik in manjšo oteklino na narastišču iztegovalk zapestja (lat. epikondilu), pojav bolečine pri iztegu zapestja, srednjega prsta in supinaciji podlahti z iztegnjenim komolcem, proti uporu.
Če pacient po 8 tednih obravnave ne čuti izboljšanja simptomov ga napotimo na diagnostično slikanje z MRI, da izključimo možnost obstoja drugih poškodb komolca (utesnitev ulnarnega živca, ruptura tetive ali poškodba ligamentov zapestja).
2. Korak: Umiritev simptomov z manualno in instrumentalno terapijo
Z uporabo manualnih tehnik najprej zmanjšamo napetost mišic celotne kinetične verige roke, ki se zakrčijo zaradi teniškega komolca. Prav tako povečamo mobilnost mehkih tkiv in gibljivost sklepa, pospešimo prekrvavitev, ter zmanjšamo brazgotinjenje v sklepu. Med manualnimi tehnikami uporabljamo prečno frikcijsko masažo, flossing, miofascialne prožilne točke, sproščanje fascij po ERGON metodi, suho iglanje, terapija z ventuzami in kineziološke trakove.
Instrumentalno terapijo izvajamo po potrebi za obvladovanje akutnih simptomov, kot sta bolečina in oteklina v sklepu. S temi tehnikami povečamo pretok krvi v celicah in pospešimo celjenje, ter zmanjšamo vnetne procese. Prav tako z njimi povečamo tvorbo kolagena v mišicah, ki pomaga pri celjenju in odpravljanju brazgotin v mehkih tkivih. Naši strokovnjaki med instrumentalnimi terapijami uporabljajo Indiba TECAR, visokofrekvenčni SUMMUS laser in udarne globinske valove.
3. Faza: Edukacija pacienta o prilagoditvah, ki zmanjšajo obremenitve podlakti in zapestja
Pri edukaciji pacientu pomagamo razumeti pomembnost počitka, regeneracije in izogibanja dejavnostim oz prilagajanju določenih gibov, ki lahko poslabšajo simptome. V tem delu skupaj s pacientom izdelamo načrt za prilagoditve vsakodnevnih aktivnosti, sestavimo sklope vaj za ogrevanje in raztezanje po obremenitvah in določimo tudi zdrav obseg aktivnosti. Pri hujših simptomih svetujemo uporabo opornice ali traku, ki se namesti nekaj centimetrov pod kostnim odrastkom na zunanji strani komolca, ki zmanjša napetost na tetivo.
4. Faza: Individualna vadba za krepitev upogibalk zapestja in iztegovalk zapestja
Z usmerjeno individualno vadbo postopoma krepimo mišice iztegovalke zapestja in ramenskega obroča ter izboljšamo gibljivost v komolčnem sklepu, s tem pa zmanjšamo obremenitve na poškodovano tetivo in olajšamo izvajanje vsakodnevnih aktivnosti. Vaje za povečanje mišične zmogljivosti so ključne tudi za preprečitev mišične atrofije (zmanjšanje mišične mase). V primeru, da gre za pacienta, ki je športnik vaje usmerimo v potrebe njegovih športnih zahtev.

Farmakološko zdravljenje
Farmakološko zdravljenje se pri teniškem komolcu uporablja predvsem za obvladovanje in zmanjšanje bolečin ter vnetja. Uporabljajo se ob bolečini, ki se stopnjuje in vztraja več tednov. S svojim delovanjem nam omogočijo nemoteno izvajanje fizioterapevtskega in gibalnega dela. Oblike farmakološkega zdravljenja pri teniškem komolcu so navedene in opisane spodaj.
- Nesteroidni antirevmatiki – zmanjšujejo tako bolečino kot tudi vnetje. Najbolj so učinkoviti prve 4 tedne po pojavu simptomov, za njihovo uporabo pa se je potrebno posvetovati z zdravnikom ali farmacevtom. Njihova prekomerna ali dolgotrajna raba lahko pripelje do stranskih učinkov kot so ledvična hipertenzija, težave s prebavnim traktom, srčne bolezni in upočasnjeno celjenje kosti.
- Kortikosteroidi – se uporabljajo le pri hudih primerih teniškega komolca. Ne povzročajo dolgotrajnega izboljšanja simptomov, ampak le za kratki čas zmanjšajo vnetje, bolečino in izboljšajo funkcijo (približno 4 tedne). V primeru prekomerne uporabe vbrizgavanja kortikosterodiov lahko pride do trajnih sprememb na tetivah, v hujših primerih pa celo do pretrganja le teh.
- Injekcije s krvno plazmo – pripomorejo k zmanjšanju vnetja v tetivah. Prav tako vplivajo na povečanje rastnih faktorjev, kar vpliva na izboljšanje celjenja poškodovanih tkiv. Ta vrsta terapije se uporablja redkeje, večinoma pri pacientih, ki se ne odzovejo na druge vrste terapij.
- Injekcije s hialuronsko kislino – izboljšajo funkcijo v sklepu, saj je podobne sestavine kot snov, ki v sklepu skrbi za lažje drsenje.
Kdaj je potrebno operativno zdravljenje?
Operativno zdravljenje se priporoča posameznikom, ki imajo dlje trajajočo bolečino (6 – 12 mesecev) in pri katerih konzervativno zdravljenje ni imelo učinka. Teniški komolec lahko postane kronična težava, pri posameznikih ki niso deležni ustrezne fizioterapevtske obravnave in pri tistih, ki nadaljujejo z aktivnostmi, ki so pripeljale do teniškega komolca, brez počitka ali prilagoditve položajev. Operativno zdravljenje teniškega komolca potrebuje zelo majhen procent populacije, približno 4 do 11%
Pri operativnem zdravljenju se odstrani poškodovano tkivo, pritrdi zdravo tkivo na zunanji kostni odrastek in poveča prekrvavitev. S tem se vzpodbudi proces celjenja. Pacienti se morajo 3 mesece po operaciji izogibati aktivnostim, ki so v preteklosti povzročile poslabšanje simptomov. Uspešnost operacije je 95% in omogoča popolno vrnitev k vsakodnevnim aktivnostim. Po dveh letih ostaja uspešnost operacije 75 %.
Uporaba oz nošenje opornice ali traku DA/NE?
Pri hujših simptomih svetujemo uporabo opornice ali traku, ki se namesti nekaj centimetrov pod kostnim odrastkom na zunanji strani komolca, in s tem zmanjša napetost na tetivo. Opornica oz trak naj se uporablja ob intenzivnejših aktivnostih, kjer so prekomerno obremenjene iztegovalke zapestja (npr.: tenis, mehaniki).
Kako z zdravljenjem začnete sami?
Ko opazite bolečino v predelu zunanjega dela komolca pri izvajanju aktivnosti kot so: dvig nakupovalnih vrečk, stisk roke, odpiranje kozarca, upravljanje računalniške miške ali obračanje ključa, oz. pri gibih, kjer so neposredno obremenjene iztegovalke zapestja je pomembno, da čim hitreje ukrepate sami, saj lahko s tem upočasnite napredovanje simptomov. Nekaj uporabnih nasvetov s katerimi lahko pričnete takoj, ko začutite bolečino je navedenih spodaj.
Ogrevanje oz razgibavanje pred obremenjevanjem, saj s tem povečamo prekrvavitev, tkiva postanejo bolj prožna ter jih s tem pripravimo na zahtevnejše obrementive.
- Uporaba hladnih obkladkov – za obvladovanje simptomov teniškega komolca je priporočljiva uporaba hladnih oblog preko tkanine na mestu bolečine, vsake 2 do 3 ure za 20 minut, saj se s hlajenjem zmanjša vnetje in oteklina, prav tako ima hlajenje tudi kratkotrajni protibolečinski učinek.
- Izogibanje aktivnostim, ki poslabšajo simptome (zmanjšanje stiskov pesti, prekomernega iztegovanja/upogibanja komolca, pogostejši odmori med delom, izogibanje prenašanja težkih bremen).
- Uporaba nesteroidnih antirevmatikov, skladno z navodili zdravnika ali farmacevta, kot so na primer Aspirin, Brufen, Ketonal, Nalgesin, Naklofen, za zmanjšanje bolečin in vnetja.
- Izvajanje razteznih vaj, ki so opisane v poglavju spodaj. Raztezne vaje zmanjšajo napetost mišic, izboljšajo gibljivost, prav tako pa lahko pripomorejo k boljši prekrvavitvi, ki je pomemben del celjenja.
- Postopno vračanje k dnevnim aktivnostim, ki so prilagojene in vključujejo več počitkov, da preprečimo ponoven nastanek teniškega komolca.
Kako preprečiti ponovitev teniškega komolca?
Približno 5 – 15 % posameznikov se po rehabilitaciji teniškega komolca ponovo sreča z enakimi težavami. Nasveti za zmanjšanje možnosti za ponovitve so navedene spodaj.
- Pred aktivnostmi se ogrejte ogrejemo, nadaljujemo z izvajanjem vaj, ki smo jih dobili na rehabilitaciji, upoštevamo prilagojene tehnike športa in drugih dejavnosti.
- V kolikor se dolgotrajnim ponavljajočim gibom ne moremo izogniti je pomembno, da med takimi aktivnostmi naredimo tudi večkratne odmore in delo za nekaj trenutkov prenehamo, da se naše mišice in tetive lahko odpočijejo.
- Če se bolečine ponovno pojavijo ob upoštevanju navodil je potreben ponoven pregled pri zdravniku oz. fizioterapevtu.
Vaje za teniški komolec
Spodaj predstavljamo kako izvedete osnovno vajo za razteg mišic ztegovalk zapestja s katero lahko umirite simptome teniškega komolca.

- Roko iztegnite naprej predse, tako da dlan prosto pade in je obrnjena navzdol.
- Z drugo roko se primite preko hrbtišča dlani in raztegnite zapestje v smeri navzdol.
- Položaj zadržite 30 do 45 sekund.
- Vajo ponovite 3x, z vmesnim počitkom 30 sekund.
Rezerviraj svoj termin.
Z izbiro storitve iz spodnjega seznama se lahko naročite na prost termin in storitev. Najprej izberite željeno storitev, nato pa izberite še datum in uro storitve, ter fizioterapevta. Z oddajo svojih podatkov v zadnjem koraku potrdite naročilo na izbrani termin.
Rezerviraj