Golf komolec
KAJ MORATE VEDETI?
- Golf komolec je preobremenitvena poškodba tetiv mišic, ki izvajajo upogib zapestja in zasuk podlahti navzdol (pronacijo)
- Golf komolec prizadene notranjo stran komolca in povzroča pekočo ali zbadajoča bolečino, okorelost in zmanjšano moč prijema in stiska.
- Golf komolec se ne pojavlja samo pri golfistih, ampak v 90 % prizadene tiste, ki pri svojem delu konstantno uporabljajo zapestje in stiskajo zapestje (računalničarji, delavci, vodovodarji, hiščniki). Pogosteje se pojavlja na dominantni roki.
- Golf komolec se v večini primerov spontano pozdravi ob počitku in opustitvi obremenilnih gibov v 2 do 3 mesecih.
- Pri fizioterapevtski rehabilitaciji golf komolca uporabljamo manualno terapijo, podporne instrumentalne tehnike in kineziološko vadbo.
V tem članku bomo pojasnili, kaj je golf komolec (medialna epikondilopatija), kateri so tipični simptomi in znaki, ter kaj povzroči njegov nastanek. Predstavili bomo tudi učinkovite oblike zdravljenja, na koncu pa bomo opisali še Meridian-Fitov celostni rehabilitacijski pristop s fizioterapijo, ki omogoča neoperativno zdravljenje in dolgoročno odpravo težav.
Kaj je golf komolec?
Golf komolec je izraz za pekočo in zbadajočo bolečino, ki prizadane notranjo stran komolca in se okrepi ob stisku dlani, naprezanju prstov, prijemanju predmetov in upogibanju zapestja proti uporu. Bolečina se pojavlja na mestu, kjer se tetive mišic upogibalk zapestja priraščajo na “bunkico” na spodnji strani podlakti oz strokovno medialni epikondi, zato ga strokovno imenujemo tudi medialna epikondilopatija. Polek bolečine povzroča tudi okorelost komolčnega sklepa in omejeno mišično moč stiska pestin in prijemanja predmetov.
Ker gre pri golf komolcu za mikropoškodbe, ki povzročajo degenerativne spremembe tetive, se bolečina in okorelost razvijata postopoma, okrevanje pa zahteva počitek, ter opustitev obremenilnih gibov podlakti (stiske pesti, prijemanje predmetov), da se brazgotinsko tkivo lahko zaceli. Ob upoštevanju ukrepov, se golf komolec pogosto pozdravi v roku 6-12 tednov, s fizioterapijo pa se rehabilitacijski čas lahko še skrajša in hkrati prepreči ponovitev poškodbe.
Čeprav je golf komolec je pogosta diagnoza predvsem pri golfistih in plezalcih, pa se v nasprotju z imenom pojavlja tudi pri drugih športnikih (tenisači, plavalci, dvigovalci uteži,…) in delovno aktivno populaciji (mizarji, vodovodarji, mesarji, vrtnarji).
Kako vem da imam golf komolec? Tipični simptomi in znaki
Najbolj pogosti simptomi in znaki, ki jih povzroča golf komolec so navedeni spodaj.
- Pekoča ali zbadajoča bolečina na notranji strani komolca.
- Omejen obseg gibljivosti in občutek togosti (“zategnjenosti”)
- Oteklina, rdečica in občutljivost mesta bolečine na dotik
- Zmanjšana mišična jakost prijema in stiska.
- Občutek mravljinčenja in otopelosti v roki, zapestju in prstih
Bolečina pri golf komolcu se lahko pojavi nenadoma, pogosteje pa se razvije počasi, in se stopnjuje kljub morebitnemu začasnemu prenehanju z aktivnostjo. Najhujša je v jutranjih urah, preneha po po daljšem počitku, ki traja en teden ali več. Bolečina se intenzivira pri stiskanju pesti, prijemanju predmetov ter upogibu zapestja proti uporu.
* Bistveno zmanjšana mišična jakost in mravlinčenje nakazujeta na resnejšo obliko golf komolca, zato ob teh simtpomih svetujemo obisk zdravnika ali fizioterapevta priporočamo
Kdaj k zdravniku?
Nemudoma obiščite zdravnika v spodaj naštetih primerih.
- Če bolečina vztraja ali se stopnjuje po 4 do 6 tednih hlajenja, mirovanja in jemanju protivnetnih zdravil,
- Če je komolec močno zatečen, vroč na dotik in imate vročino
- Če prihaja do občutnega zmanjšanja jakosti stiska pesti (npr niste zmožni prijeti kozarca, ali vam stvari padajo iz rok).
- Če prihaja do sprememb v zaznavanju (npr. mravlljinčenje, otopelost) v predelu mezinca in mezinčeve strani prstanca.
- Če obstaja sum na zlom komolca
Kateri so vzroki za nastanek golf komolca?
Golf komolec nastane kot posledica preobremenitev in degenerativnih sprememb tetiv mišic, ki so zadolžene za gibanje zapestja in prstov na roki. Preobremenitev lahko povzroči en sam gib, praviloma pa gre za dolgotrajne ponavljajoče se gibe. Simptomi golf komolca se poslabšajo ob močnem stiskanju zapestja in dlani roke.
Poleg igranja golfa in plezanja, do preobremenitve tetiv in mišic prihaja predvsem pri športih in dejavnostih, ki so navedeni spodaj.
- Ponavljajoče intenzivne obremenitve zapestja in podlakti pri delu. Zaradi tega se golf komolec pogosto pojavlja pri vodovodarjih, mesarjih, mizarjih, vrtnarjih in delavcih, ki uporabljajo orodje, saj to delo vključujejo veliko število ponovitev upogiba, vrtenja zapestja in pronacije podlahti.
- Izvajanje športov z loparjem ali palico, ki zahtevajo dolgotrajno držanje loparja, palice ali drugega ozkega predmeta in izvajanje velikega števila ponovitev udarcev ali zamahov. Zaradi tega se golf komolec pogosto pojavlja pri golfistih, tenisačih, hokejistih, igralcih squasha in baseballa.
- Izvajanje športov, ki zahtevajo izmet predmetov, kot so met kopja, rokomet, ameriški nogomet ali lokostrelstvo.
- Plezanje zahteva močno stiskanje majhnih oprimkov, še posebej ob skrčenih komolcih, pri čemer prihaja do preobremenitev mišic in tetiv zapestja in podlakti.
- Slaba fizična pripravljenost: Ta pogosto pripelje do zmanjšane sposobnosti prenašanja obremenitev, ki pri izvajanju ponavljajočih gibov lahko pripelje do preobremenitve.
Kateri so dejavniki tveganja za nastanek golf komolca?
Dejavniki in okoliščine, ki povečujejo tveganje za nastanek golf komolca so navedeni spodaj.
- Predhodne poškodbe komolca: Te oslabijo sposobnost tetiv in mišic za prenašanje obremenitev in povečajo njihovo dovzetnost za nastanek poškodb.
- Neustrezna športna oprema. Ta povzroča napačne vzorce gibanja in kompenzatorno obremenjevanje ne-pravih mišic zapestja,
- Neustrezna (ne-ergonomska orodja): Ta povzročajo prekomerno stiskanje in neučinkovito uporabo orodja pri delu.
- Starost (40-60 let): Vključuje delovno aktivno populacijo, ki tekom delovnika opravi veliko število ponovitev upogiba zapestja in pronacije podlahti (npr. vodovodarji). Poleg poklica k nastanku simptomatike golf komolca prispeva tudi zmanjšana sposobnost regeneracije tkiva, ki s starostjo upada.
- Izpostavljenost vibracijam: Vsakodnevna in dolgotrajna uporaba vibracijskih orodij lahko pripelje do hitrejše utrujenosti tetiv mišic, kar vodi do preobremenitvenih poškodb.
- Kajenje: Zmanjšuje pretok krvi skozi tetive in mišice, kar prepečujeo ustrezno regeneracijo mehkih tkiv.
- Prekomerna telesna masa: Vpliva na zmanjšano sposobnost celjenja telesa in s tem poveča tveganje za nastanek golf komolca.
Kako poteka zdravljenje golf komolca?
Golf komolec se v večini primerov uspešno pozdravi s počitkom, omejitvijo obremenilnih gibov zapestja in protivnetnimi zdravili v časovnem obdobju 6 do 12 tednov. Naše telo bo ob počitku in prilagoditvah samo zacelilo poškodbe tetive in tako odpravilo simptome.
S fizioterapijo in kineziološko vadbo lahko pospešimo celjenje in rehabilitacijo, ter hkrati dolgoročno preprečimo ponovitev poškodbe. Operativno zdravljenje golf komolca se izvaja redko in je namenjeno pacietom, ki imajo ponavljajoč pojav simptomov ali se ne odzovejo na konzervativno zdravljenje.
Naše izkušnje iz prakse in tudi poročanja naših pacientov kažejo da se ob ustreznem počitku in uporabi fizioterapevtskih tehnik, ki zmanjšujejo vnetne procese in pospešujejo celjenje, 90% poškodb golf komolca sanira v 6 do 12 tednih, pri težjih primerih pa izboljšanje dosežemo v 3 do 6 mesecih.
Celostno fizioterapevtsko zdravljenje golf komolca v Meridian-Fit
V meridian-Fitu smo specializirani za rehabilitacijo golf komolca. Na podlagi dolgoletnih izkušenj in smernic stroke smo razvili fizioterapevtski program rehabilitacije golf komolca, ki poteka v 4 fazah: diagnostični pregled, umiritev simptomov z pasivno fizioterapijo, edukacija pacienta in kineziološka vadba. Program je oblikovan tako, da ne odpravlja zgolj bolečine in okorelosti, ampak paciente vodi do obnovitve vsakodnevnih dejavnosti, športne aktivnosti in dolgoročne preprečitve ponovitev poškodbe.
Posamezne faze našega fizioterapevtskeg programa so navedene in opisanje spodaj.
Diagnostični pregled
Edukacija
Umiritev simptomov
(6-12 tednov)
Vadba
(3-6 mesecev)
1. Faza “Diagnostični” fizioterapevtski pregled
V Meridian-Fitu diagnostični pregled izvajamo s pomočjo anamneze in kliničnega pregleda, po potrebi pa pacienta napotimo na dodatne slikovne preiskave.
Pri anamnezi s postavljanjem vprašanj o dejavnostih in aktivnostih pacienta poskušamo reproducirati nastanek poškodbe. Pozorni smo na morebitno prisotnost travmatske poškodbe, ki vključuje odtrganje delčka kosti, kjer se pripenjajo tetive upogibalk zapestja. Prav tako smo pozorni na občutljivost v predelu notranjega kostanega odstrastka v komolcu, ki jo pri golf komolcu pogosto spremlja oteklina.
Pri kliničnem pregledu preverimo pasivno gibljivost komolca in zapestja, ki sta pri golf komolcu običajno popolna. Pozorni smo na slabšo mišično jakost upogiba zapestja, pronacijo podlahti in stisk pesti, ter morebitno izzvano bolečino.
Pacienta pregledamo celostno, saj je pogosto pridruženo neučinkovito gibanje lopatice in ramenskega sklepa.
2. Faza: Edukacija pacienta o prilagoditvah za zmanjšanje obremenitev na podlaket in zapestje
V Meridian-Fitu z edukacijo pacientu pomagamo razumeti izvor poškodbe, ter namen počitka, regeneracije in izogibanja dejavnostim oz prilagajanju določenih gibov, ki lahko poslabšajo simptome. Edukacija vključuje izdelavo načrta za prilagoditve vsakodnevnih delovnih in športnih aktivnosti, sklope vaj za ogrevanje in raztezanje pred in po obremenitvah in določitev zdravega obsega aktivnosti. Pri hujših simptomih opravimo posvet glede začasne uporabe opornice ali traku na zunanji strani komolca, ki zmanjša obremenitve na tetivo.
3. Faza: Umiritev simptomov z manualno in instrumentalno terapijo
V Meridian-Fitu akutne simptome golf komolca kot so bolečina, omejena gibljivost in vnetje umirimo z uporabo manualnih in podpornih instrumentalnih tehnik.
Med manualnimi tehnikami uporabljamo predvsem masažo mehkih tkiv, prečno frikcijo, raztezanje mišic podlakti in trigger point terapijo. S temi tehnikami zmanjšamo togost tetiv in bolečine in izboljšamo mobilnost komolca.
Med instrumentalnimi tehnikami naši fizioterapevti dobre rezultate dosegajo predvsem z uporabo globinskih udarnih valov, visoko frekvenčnim laserjem in TECAR terapijo. S podpornimi tehnikami zmanjšujemo vnetje, pospešimo regeneracijo poškodovanega tkiva in naravne procese.
4. Faza: Individualna vadba za krepitev upogibalk zapestja in iztegovalk zapestja
V Meridian-Fitu z individualno vadbo odpravimo funkcionalno neravnovesje mišic zapestja in podlakti in tako odpravimo primarne vzroke za nastanek težav. V okviru individualne vadbe izvajamo raztezanje vaje in vaje za krepitev mišic upogibalk zapestja in mišice, ki izvaja pronacijo podlahti. Poleg komolčnih mišic se v sklopu celostne obravnave pacienta posvetimo krepitvi mišic trupa in ramenskega obroča, saj pomembno sodelujeta pri gibanju komolčnega sklepa. Če gre za športnika so vaje usmerjene glede na njegove potrebe v športu.
Kaj lahko pričakujete od fizioterapevtske rehabilitacije?
Naš fizioterapevtski program rehabilitacije ni usmerjen zgolj v odpravo simptomov, ampak zagotavlja vzpostavitev polne gibalne funcionalnosti komolca, moči in stabilnosti. Prav tako s pomočjo vadbe odpravlja mišična neravnovesja in tako zagotavlja dolgoročno preprečitev ponovitve.
Kdaj lahko pričakujem umiritev simptomov?
Umiritev akutnih simptomov golf komolca lahko pričakujete v obdobju 6-12 tednov ob upoštevanju počitka, izogibanju obremenilnih gibov, fizioterapiji in izvajanju vaj.
Kdaj lahko pričakujem popolno okrevanje in vrnitev k aktivnostim?
Popolno okrevanje golf komolca lahko pričakujete v obdobju 3-6 mesecev ob upoštevanju počitka, izogibanju obremenilnih gibov, fizioterapiji in izvajanju vaj.
Kaj lahko naredite sami?
Ukrepi in prilagoditve, s katerimi pacienti lahko sami pripomorejo k umiritvi simptomov in odpravi golf komolca so navedene in opisane spodaj.
- Uporaba hladnih oblog na mestu bolečine in otekline, večkrat na dan, v primeru akutnih simptomov, do 72 ur po pojavu. Hladne obloge spodbujajo proces celjenja, saj pospešijo pretok krvi skozi tetive in mišice ter zmanjšajo morebitno vnetje v tetivi.
- Uporaba nesteroidnih antirevmatikov 1 do 2 tedna po pojavu simptomov, po predhodnem pogovoru z zdravnikom ali farmacevtom. Nesteroidni antirevmatiki vplivajo na zmanjšanje bolečine in vnetja, če je le ta prisoten.
- Izogibanje aktivnosti 4 do 6 tednov po pojavu simptomov, z namenom zmanjšanja bolečine in vnetja. V primeru, da se pacienti težko izogibajo bolečim aktivnostim, si lahko pomagajo z uporabo opornice.
Kako lahko preprečite ponovitve golf komolca?
- Krepitev in raztezanje mišic podlahti po navodilih fizioterapevta ali kineziologa
- Menjava športne opreme in sprememba napačne tehnike izvajanja športa
- Postopno vračanje k aktivnostim v obliki krajšega izvajanja aktivnost (npr. 15 min) in pogostejšimi odmori (npr. 5 min).
- Večkratni odmori med izvajanjem ponavljajočih gibov (npr. vrtnarjenje, premikanje računalniške miške). Priporoča se, da se na vsake 45 minut do 1 ure dela vzame 5-10 minutni odmor, saj se s tem razbremenijo tetive mišic.
Kakšne so pogoste posledice zamujenega zdravljenja?
Odlašanje zdravljenja golf komolca lahko povzroči nepovratne spremembe v sestavi prizadetih tetiv in nastanek brazgotinskega tkiva, kar vodi do pretrganja tetiv ali utesnitve ulnarnega živca. V teh primerih govorimo o kronični obliki golf komolca, ki povzroča trajne bolečine in zahteva daljši rehabilitacijski čas, predvsem padolgotrajno omejeni osnovni življenjski gibi (npr. držanje kozarca).
Kaj je potrebno operativno zdravljenje?
Operativno zdravljenje je potrebno kadar se stanje ne izboljša v 6 do 12 mesecih konzervativnega zdravljenja in v primeru, ponavljajočih simptomov golf komolca. Operativno zdravljenje golf komolca se izvede tudi v primeru hujše poškodbe pri vrhunskih športnikih, saj ti redko lahko zmanjšajo število ponovitev dražečih gibov.
Operacijo golf komolca izvede ortoped, pri čemer odstrani poškodovano tetivo, sprosti tetivo in poveča prekrvavitev v okolici kostnega odrastka. Rehabilitacija po operaciji traja 3 do 6 mesecev, preden se posameznik lahko vrne k vsem aktivnostim. 97 % pacientov se po operaciji vrne k aktivnostim, ki so jih opravljali pred posegom.
Vaje za golf komolec
Spodaj navajamo navodila kako izvedete osnovno raztezno vajo za golf komolec s katero boste raztegnili mišice upogibalke zapedstja in umirili simptome.
1. Razteg upogibalk zapestja

- Iztegnite kmolec, zapestje in prste.
- Z drugo roko rahlo potisnite preko prstov do končnega položaja in zadržite 15 do 30 sekund.
- Vajo ponovite 4 do 6-krat.
2. Upogib zapestja proti uporu

- Vsedite se na stol ali klopco.
- Podlaht naslonite na stegno, tako da je dlan obrnjena navzgor in gleda preko roba mize.
- Z dlanjo naredite upogib zapestja z napolnjeno plastenko ali brez, do končnega položaja in zadržite na koncu giba.
- Naredite toliko ponovitev, da se vam bolečina ne stopnjuje.
3. Obračanje dlani

- V stoječem položaju roko držite ob telesu, pokrčite komolec s podlahtjo v srednjem položaju
- Obračajte podlaht tako, da dlan pogleda proti stropu in potem nazaj v izhodiščni položaj.
- Vajo lahko izvajate z napoljeno plastenko ali brez.
- Naredite toliko ponovitev, da se bolečina ne stopnjuje.
Rezerviraj svoj termin.
Z izbiro storitve iz spodnjega seznama se lahko naročite na prost termin in storitev. Najprej izberite željeno storitev, nato pa izberite še datum in uro storitve, ter fizioterapevta. Z oddajo svojih podatkov v zadnjem koraku potrdite naročilo na izbrani termin.
Rezerviraj