Fizioterapija je veja medicine, ki se ukvarja z rehabilitacijo poškodb, bolečin in bolezenskih stranj brez invazivnih posegov in zdravil. V zgodnjih fazah je fizioterapija usmerjena v odpravo posledic zdravstvenih stanj, kot so bolečine, kronične bolečine, gibalne omejitve, mišične asimetrije, poškodbe tkiva in omogočanje vrnitve k vsakodnevnim aktivnostim. V kasnejših fazah pa z obnovitvijo gibalnega sistema in krepitvijo mišično skeletnih struktur omogoča popolno vrnitev k aktivnemu življenju. Prav tako preprečuje ponovitve poškodbe in tako pripomore k splošnemu izboljšanju kakovosti življenja.
Fizioterapijo izvajajo strokovno usposobljeni fizioterapevti z najmanj zaključenim dodiplomskim štdijem fizioterapije, ki je vpisan v register fizioterapevtov pru Zdravstveni Zbornici Slovenije
Kdaj na fizioterapijo?
Fizioterapija je primerna oblika zdravljenja, kadar se soočate z:
- akutnimi ali kroničnimi bolečinami
- omejitvami gibljivosti in telesne funkcionalnosti
- okrevanjem po operativnem posegu
- obnavljanjem poškodbe katero ste zdravili sami
Fizioterapija je primerna odločitev predvsem za tiste, ki želijo okrevati brez invazivnega posega, tablet in hkrati iščejo načine kako dolgoročno preprečiti ponovitev stanja.
Pogosto od naših pacientov slišimo, da so se poškodovali pri njihovem najljubšem športu in so se najprej zdravili sami doma s počitkom, izvajanjem vaj iz Youtube-a in protibolečionskimi zdravili. “Nekaj časa je šlo, potem pa sem se spet poškodoval”.
Drži, da pacienti lahko v prvi (akutni) fazi veliko naredijo sami predvsem pri umirjanju simptomov, vendar pa se večina zdravstvenih stanj lahko v celoti in dolgoročno pozdravi zagolj s fizioterapijo in kineziološko vadbo. Počitek, protibolečinska zdravila in razgibavanje lahko umirijo simptome, pogosto pa pacientom dajejo lažno upanje, da se je z umiritvijo simptomov zacelilo tudi poškodovano tkivo – večinoma temu ni tako, zaradi česar kasneje prihaja do obnovitve poškodb in razvoja kroničnih stanj.
Katera zdravstvena stanja obravnavamo z fizioterapijo?
Fizioterapija zdravi mišično skeletna (poškodbe kosti, sklepov, mišic in kit), nevrološka (živčni sistem) in respiratorna zdravstvena stanja. Poleg tega igra pomembno vlogo tudi pri rehabilitaciji specifičnih zdravstvenih težav žensk (npr. težave povezane z nosečnostjo), otrok (pediatrija), športnikov ( športne poškodbe) in starejših (geriatrija).
Zdravstvena stanja, ki jih obravnavamo v centru Meridian-Fit in posamezne vrste fizioterapije, ki jih izvajamo so navedene in opisane spodaj.
Akutne poškodbe mišično skeletnega sistema (akutna fizioterapija)
Akutne poškodbe mišično skeletnega sistema vključujejo poškodbe mišic, kit, vezivnega tkiva, sklepov in kosti in jih zdravimo z akutno fizioterapijo. Ta je usmerjena v odpravljanje akutne bolečine po poškodbah, vzpostavljanje mišičnega ravnovesja, ter pravilnih gibalnih vzrorcev za dolgoročno vzdrževanje stanja.
Športne poškodbe (športna fizioterapija)
Športne poškodbe obravnavamo s pomočjo športne fizioterapije. Ta je usmerjena v rehabilitacijo športnikov in jihovo pripravo na športno specifične obremenitve s katerimi se bo srečeval ob vrnitvni v svoj trenažni proces. Primeri poškodb, ki jih obravnavamo v okviru športne rehabilitacije vključujejo poškodbo sprednje križne vezi (ACL), poškodbo meniskusa, poškodbo labruma, poškodbo dolge glave bicepsa in poškodbo sprednje talofibularne vezi (ATFL) pri zvinu gležnja.
Kronične bolečine (fizioterapija za kronične bolečine)
Kronične bolečine zdravimo s pomočjo specialne fizioterapije, ki je usmerjena v odpravo kroničnih bolečinskih stanj. Ta so pogosto posledica degenerativnih sprememb, nezdravljenih poškodb, zakasnele rehabilitacije in drugih dejavnikov. S to vrsto fizioterapije iščemo in odpravljamo vzroke za nastajanje bolečine na njenem izvoru in pacientom pomagamo k vrnitvi v vsakdanje življenje brez bolečin. Pogosti primeri kronične bolečine, ki jih obravnavamo vključujejo: osteoartritis, revmatoidni artritis, degeneracija medvretenčnih ploščic, išias, burzitis in druge.
Predoperativna stanja (predoperativna fizioterapija)
Predoperativna fizioterapija je usmerjena v pripravo pacienta na operativni poseg z namenom skrajšanja rehabilitacijskega časa in omejevanje morebitnih zapletov po posegu. Primeri poškodb, kjer svetujemo predoperativno fizioterapijo vključujejo: popolne rupture vezi, mišic in tetiv (Ahilova tetiva, rotatorna manšeta, križne vezi v kolenu, raztrganina meniskusa), hernija diska
Postoperativna stanja (postoperativna fizioterapija)
Postoperativna fizioterapija pospešuje celjenje po operativnem posegu in tako skrajšuje rehabilitacijski čas. Njen cilj je obnoviti funkcionalnost prizadetega območja, zmanjšati bolečine, preprečiti zaplete ter izboljšati gibljivost in mišično moč. Vključuje tudi edukacijo pacienta o pravilnih ter varnih gibalnih vzorcih, ter tako zagotavlja tudi preventivo pred ponovitvijo poškodbbe.
Specifične zdravstvene težave žensk (fizioterapija za ženske)
Specifične zdravstvene težave žensk obravnavamo s pomočji fizioterapije za ženske (pelvična fizioterapioja).Ta je usmerjena v odpravljanje zdravstvenih težav žensk, predvsem v povezavi z medeničnim dnom, nosečnostjo in poporodnimi težavami. S to vrsto fizioterapije krepimo mišice medeničnega dna, odpravljamo asimetrijo, ter tako ženskam pomagamo vrnitev k vsakodnevnim aktivnostim po porodu.
Zdravstvena stanja dojenčkov, otrok in mladostnikov (pediatrična fizioterapija)
Specifična zdravstvena stanja dojenčkov, otrok in mladostnikov obravnavamo z pediatrično fizioterapijo. Ta je predvsem usmerjena v odpravo gibalnih omejitev oz vzpostavitev pravilnih gibalnih vzorcev s pomočjo igre in drugih specifičnih pristopov za doseganje gibalnega napredovanja.
Zdravstvena stanja odraslih in starostnikov (geriatrična fizioterapija)
Geriatrična fizioterapija se okvarja z rehabilitacijo zdravstvenih težav povezanih s staranjem z namenom ohranjanje gibljivosti in aktivnosti starejših odraslih in starostnikov.
Kako poteka fizioterapevtska obravnava v centru Meridian-Fit in kaj pričakovati?
Fizioterapevtska obravnava se začne z uvodnim (diagnostičnim) pregledom, ki je neboleč in traja 60min. Na diagnostični pregled v Meridian-Fitu se lahko prijavite tukaj.
Pri prvem pregledu fizioterapevt s pomočjo anamneze, kliničnega pregleda in morebitnih slikovnih izvidov opredeli ključne probleme – npr. “vaša bolečina v kolenu je verjetno posledica tendinitisa pogačice in šibkih mišic kolka, ki povzročajo napačno obremenjevanje noge pri teku” in na podlagi ugotovitev sestavi rehabilitacijski načrt zdravljenja.
Rehabilitacijski načrt je zasnovan individualno, prilagojen potrebam in ciljem posameznika. Praviloma je sestavljen iz treh delov: pasivne fizioterapije, aktivne fizioterapije in sklopa individualnih vaj za samostojno izvajanje.
Posamezni sklopi in fizioterapevtske tehnike, ki se uporabljajo v posameznem delu so podrobneje opisane spodaj.
Diagnostični pregled
Akutna fizioterapija
Aktivna fizioterapija
1. Faza: Diagnostični pregled in izdelava rehabilitacijskega načrta
Pri diagnostičnem pregledu fizioterapevt z anamnezo, kliničnim pregledom in po potrebi z napotitvijo na diagnostično slikanje ugotovil vzroke za vaše težave in sestavi načrt zdravljenja.
- Pri anamnezi postavlja podrobna vprašanja o simptomih, preteklih poškodbah in težavah, aktivnostih in splošnemu življenjskem slogu. V primeru bolečin v kolenu, bodo vprašanja sledeča: kdaj so se bolečine začele, ob katerih dejavnostih se bolečina poveča, ali ste imeli kakšne pretekle poškodbe kolena, kakšne so vaše gibalne navade, poklic (da ugotovi, kako vsakodnevno obremenjujete koleno) in splošno zdravstveno stanje (npr. druga obolenja ali zdravila).
- V okviru kliničnega pregleda bo fizioterapevt opazoval vašo držo in gibanje, otipal prizadeto mesto (preveril morebitno občutljivost, oteklino), ter ocenil obseg gibljivosti, mišično moč, ravnotežje in reflekse.
- V primeru nejasne slike ali suma na morebitne druge poškodbe (npr. strganje križnih vezi v kolenu) vas bo fizioterapevt napotil na diagnostično slikanje z rentgenom (RTG), magnetno resonanco (MRI) ali računalniško tomografijo (CT).
Na koncu diagnostičnega pregleda fizioterapevt skupaj z pacientom izdela rehabilitacijski načrt, ki vključuje:
- opredelitev zdravstvenih ciljev (kratkoročnih, npr. “v dveh tednih zmanjšati bolečino pri hoji na raven, da prehodite 500 metrov brez premora”, ter dolgoročnih, npr. “v dveh mesecih se vrniti k lahkemu teku”).
- predlagane oblike zdravljenja (kakšno zdravljenje predlaga in zakaj) in in natančen potek (približno število in pogostost terapij).
- Število obravnav in okvirni rehabilitacijski čas
2. Faza: Akutna fizioterapija za umirjanje simptomov
Akutna fizioterapija je usmerjena v umiritev akutnih simptomov kot so bolečina, vnetje, mišična zakrčenost in omejitve gibljivosti. Cilj te faze je povečanje obsega gibljivosti, pospešitev celjenja poškodovanih struktur in omogočanje pacientu sodelovanje pri izvajanju vadbenega dela. Akutna fizioterapija se izvaja z uporabo manualnih in instrumentalnih (fizikalnih) fizioteraveptskih tehnik. Te so podrobjene navedene in opisane spodaj.
Manualne fizioterapevtske tehnike
Manualna fizioterapije je oblika fizioterapije, pri kateri fizioterapevt za diagnosticiranje in zdravljenje uporablja svoje roke. Manualne fizioterapevtske tehnike, ki jih uporabljamo v centru Meridian-Fit so navedene spodaj.
- mobilizacijo tkiva (ERGON tehnika)
- sklepna mobilizacijo (pravilno gibanje med sklepnimi površinami)
- trigger point terapijo (sproščanje prožilnih točk v mišicah)
- različne vrst masaž (terapevtska in športna masaža)
- pasivne raztege za podlajševanje oz skrajševanje mišic
Z manualnimi tehnikami zmanjšujemo bolečine, sproščamo napete mišične strukture in povečamo obseg gibljivosti sklepov.
Instrumentalne (fizikalne) fizioterapevtske tehnike
Fizikalna fizioterapija je vrsta fizioterapije, ki za zdravljenje uporablja različne oblike fizikalne energije (topoloto, električno energijo, lasersko energijo, magnetno energijo) in jo pogosto uporabljamo kot podporo manualni terapiji.
Instrumentalne oz fizikalne fizioterapevtske tehnike, ki jih uporabljamo v centru Meridian-Fit so navedene spodaj.
- TECAR – pospešuje celjenje mehkega tkiva in regeneracijo
- Laserska terapija – zmanjšuje vnetje in bolečino
- Globinski udarni valovi – spodbujajo regeneracijo tetiv in vezi
- Terapevtski ultrazvok – izboljšuje prekrvavitev in presnovo tkiva
- Elektrostimulacijska terapija – lajša akutno in kronično bolečino ter sprošča zakrčeno mišično tkivo
- Presoterapija – pospešuje presnovo in regeneracijo na celičnem nivoju
- Dry needling – obnavlja funkcije prizadetega tkiva in zmanjšuje mišično zakrčenost
- Terapija z ventuzami – sprošča mišično tkivo, povečuje krvni obtok in pospešuje regeneracijo
- Kineziotaping –
Z instrumentalnimi ali fizikalnimi fizioterapevtskimi tehnikami umirimo bolečino, zmanjšamo vnetje in spodbudimo mišično aktivacijo.
3. Faza: Aktivna fizioterapija za dolgoročno vzdrževanje stanja
Po umiritvi akutnih simptomov in obnovitvi gibalnih sposobnosti pacienta, se tega vključi v aktivni del fizioterapije. V tem delu pride do sodelovanja z kineziologi, ki s pomočjo prilagojenega vadbenega programa poskrbijo za obnovo pacientove telesne funkcionalnosti, kakršna je bila pred poškodbo. Na ta način mu omogočijo vrnitev k vsakodnevnim aktivnostim in dolgoročno preprečijo ponovitve težav.
Vadbeni oprogram vkljulčuje lahke gibalne vaje za ohranjanje obsega gibljivosti v sklepu, krepilne vaje krepitev šibkih mišičnih skupin, raztezne vaje za skrajšane mišic in vaje za ravnotežje ter koordinacijo. V meridian-Fitu fizioterapevti vadbeni program oblikujejo progresivno, tako da se vaje in težavnost stopnjujejo in prilagajajo pacientovemu napredku. Individualni pristop – zagotavlja – prilagoditev zdravljenja ciljem posameznika
Nasveti sklopi vaj za samostojno izvajanje
Proti koncu posameznega obiska lahko pričakujete da vas bo terapevt seznanil z določenimi omejitvami gibanja ali pa vam bo dodelil vaje za domače izvajanje. Ta “domača naloga” je izjemno pomembna, saj omogoča nadgrajevanje in dopolnjevanje fizioterapevtskega procesa v pacientovem domačem okolju (torej izven klinike) in pogosto bistveno skrajša rehabilitacijski čas.
Kakšna je vloga fizioterapevta?
Fizioterapevt je zadolžen za postavitev ustrezne fizioterapevtske diagnoze, kot tudi za varno in učinkovito izvedo rehabilitacisjkega načrta. Poleg tega mora fizioterapevt znati tudi pomiriti pacienta in ga podučiti o njegovem stanju ter morebitnih omejitvah aktivnosti.
Primer iz prakse v Centru Meridian-Fit po poškodbi kolena:
Pacient je na smučanju utrpel poškodbo kolena. Fizioterapevet mu najprej prisluhne, kako je do poškodbe prišlo, kje se nahaja bolečina in kako dolgo že traja. Nato opravi diagnostiko in na podlagi le -te se odloči o nadaljnjem poteku zdravljenja, s katerim ga tudi seznani. Poleg izvedbe morebitne terapije pacientu poda tudi priporočila in navodila za lajšanje bolečin v domači oskrbi. V primeru, da terapije ne moremo izvesti pa pacienta usmeri na katerega zdravstvenega strokovnjaka se mora obrniti naprej.
Kako izbrati pravega fizioterapevta?
Pri izbiri fizioterapevta je pomembno, da poiščete strokovnjaka z ustreznimi kvalifikacijami, izkušnjami na vašem področju težav in osebnostnimi lastnostmi, s katerim se dobro ujamete.
Kriteriji, katere upoštevajte pri izbiri terapevta so navedeni in opisani spodaj.
- Izobrazba in strokovnost – prepričajte se, da ima fizioterapevt visokošolsko izobrazbo iz fizioterapije in da je vpisan v register fizioterapevtov pru Zdravstveni Zbornici Slovenije
- Izkušnje z rehabilitacijo vašega zdravstvenega stanja – prepričajte se da ima fizioterapevt izkušnje z rehabilitacijo vašega zdravstvenega specifičnega problema. Nekateri se specializirajo za športne poškodbe, drugi za nevrološko rehabilitacijo, pediatrijo ali druge posebnosti. Ne odlašajte z vprašanji o njihovih izkušnjah z vašim stanjem.
- Osebnostne lastnosti in prvi vtis – pomembno je, da se pri fizioterapevtu počutite sproščeno in razumljeno. Pripravite si vprašanja za prvi obisk, kot so: “Ste že zdravili podobna stanja?”, “Kakšen bo načrt zdravljenja?”, “Koliko terapij predvidevate?”. Opazujte, kako odgovarja – ali je potrpežljiv, razumljiv in vas vključuje v načrtovanje zdravljenja.
- Praktični vidiki- upoštevajte okacijo klinike, delovni čas, možnosti koriščenja zdravstvenega zavarovanja ter ali ponujajo individualne obravnave. Preverite, ali imajo ustrezno infrastrukturo, še posebej, če imate posebne potrebe. Priporočila znancev in spletne ocene vam lahko dodatno pomagajo pri izbiri.
Več o tem kako izbrati pravega fizioterapevta si lahko preberete tukaj
Kakšna je razlika med fizioterapevtom in fiziatrom?
Fiziater je po izobrazbi zdravnik specialist fizikalne in rehabilitacijske medicine. Prav tako kot fizioterapevt je del strokovnega osebja, ki paciente spremlja skozi njihovo rehabilitacijo. Njegova medicinska izobrazba mu omogoča postavljanje zaneslivejše diagnoze, saj lahko mišično skeletne vzroke loči od sistemskih, zato lahko tudi predpiše ustrezne oblike zdravljenja vključno z zdravili, injekcijami ali napotitvijo k specialistu.
Najpogosteje se boste s fiziatrom srečali na začetku pri postavitvi diagnoze in izdelavi podrobnejšega plana rehabilitacije, v vmesnem delu pa bo zdravljenje izvajal predvsem fizioterapevt.
Prednosti zasebne fizioterapevtske obravnave v primerjavi z javnim zdravstvenim zavodom?
Fizioterapija v Ljubljani je na voljo v okviru javnega zdravstva (na napotnico) ali v privatnih fizioterapevtskih centrih (samoplačniško). Razlika med javnimi in zasebnimi fizioterapevtskimi storitvami je v tem, da privatni centri ne zahtevajo napotnice zdravnika, zagotavljajo krajše čakalne dobe, vendar jih morajo pacienti plačati sami (v nekaterih primerih del ali celotne stroške krije zavarovalnica).
Glavni kriteriji, ki vam bodo pomagali pri izbiri med privatno in javno fizioterapijo so navedeni in opisani spodaj.
- Glavna prednost zasebne fizioterapevtske obravnave so krajše čakalne dobe. V javnih zdravstvenih zavodih se na fizioterapevtsko obravnavo v povprečju čaka 2 meseca, medtem ko je čakalna doba pri zasebnih fizioterapevtih med 2-5 dni. Pri večini poškodb je ključno, da se le te začnejo zdraviti v roku 7 dni, saj se sicer lahko podaljšala rehabilitacijska doba ali pa pride do napredovanja v kronično obliko.
- Večje število obravnav za popolno okrevanje. Poleg samega načina obravnave, je izredno pomembno tudi število obravnav, ki jih ima fizioterapevt na voljo za rehabilitacijo pacienta. Fizioterapevti v javnih zavodih imajo pogosto premalo razpoložljivega časa, da bi lahko zagotovili popolno okrevanje. V privatnih klinikah, kjer so obravnave samoplačniške pa je število fizioterapevtskih ur usklajeno z generalnimi rehabilitacisjkimi časi konkretne poškodbe, kar zagotavlja njihovo popolno odpravo.
- Višji standardi modernizacija naprav diagnostike in rehabilitacije. Privatne klinike danes razpolagajo z najsodobnejšo opremo diagnostike in rehabilitacije, s čimer zagotavljajo bolj učinkovito zdravljenje. Na drugi strani so javni zavodi pogosto podhranjeni in imajo zastarelo opremo.
- Manjše število pacientov. Najbolj učinkovita je fizioterapevtska obravnava, ki poteka ena na ena. To v praksi pomeni, da isti fizioterapevt obravnava pacienta skozi celoten rehabilitacijski potek; od diagnostike do njegove zadnje terapije. S takim pristopom, se lahko fizioterapevt stoodstotno posveti pacientu, kateri mu posledično zaupa in tako pripomore, da fizioterapija doseže zastavljene cilje. Tak način dela najpogosteje srečamo samo v zasebnih fizioterapevtskih praksah, saj v javnih zavodih primanjkuje fizioterapevtov, glede na število pacientov, ki čakajo na obravnavo.
Kaj pričakovati od fizioterapije Meridian-Fit?
Fizioterapija Meridian-Fit paciente sistematično vodi od faze akutnega stanja (bolečin in drugih akutnih simptomov) do obnovitev polne gibalne sposobnosti sklepov, mišično sklepnih struktur in odlične splošne telesne pripravljenosti. To pomeni da ne odpravljamo zgolj akutnih simptomov poškodb, ampak s pomočjo kineziološke vadbe poskrbimo za izgradnjo mišič in obsklepnih struktur za dolgoročno vzdrževanje zdravega (normalnega) stanja in preprečitev ponovnih poškodb.
Prav tako pacienti lahko pričakujejo strokoven pristop k zdravljenju podprt z uporabo modernih naprav diagnostike. V našem centru namreč uporabljamo najsodobnejše diagnostične naprave za ugotavljanje izvora poškodb in bolečin pacientov, prav tako pa poudarek dajemo tudi na edukacijo pacientov o njihovi poškodbi, izvoru bolečin in tudi procesu zdravljenja. S tem jim omogočajo razumevanje njihovega zdravstvenega stanja in aktivno vključevanje v sam proces rehabilitacije, kar ključno prispeva k dolgoročni sanaciji poškodb.
Rezerviraj svoj termin.
Z izbiro storitve iz spodnjega seznama se lahko naročite na prost termin in storitev. Najprej izberite željeno storitev, nato pa izberite še datum in uro storitve, ter fizioterapevta. Z oddajo svojih podatkov v zadnjem koraku potrdite naročilo na izbrani termin.
Vtičnik za naročanje