4 miti o bolečinah v križu
Ne glede, ali vas trenutno boli križ ali ne, gotovo veste, da statično sedenje kaj hitro poslabša vašo bolečino v križu. Prav tako se zavedate, da lahko gibanje in izvajanje vaj poskrbi, da na svojo bolečino v hrbtenici praktično pozabite. Vaša hrbtenica ljubi gibanje, seveda pa ni vseeno kakšno je le-to!
Predstavljamo vam 4-urbane mite, zaradi katerih lahko svojo bolečino v predelu hrbta še poslabšate.
1. Pravilno sedenje, bo zmanjšalo bolečino v križu
Pravilna drža med sedenjem je urbani mit, saj naše telo ni namenjeno zadrževanju statičnih položajev. Ne več kot 30 minut tudi v najbolj popolnem položaju ne. Med delom raje poskrbite za aktivne odmore, se vsaj trikrat raztegnite in nikoli ne zadržujte statičnega sedečega položaja več kot pol ure.
2. Veliko gibanja za vikend, lahko povsem nadomesti “gibalno odsotnost” med tednom
Na to vprašanje vam bo pritrdilno odgovoril samo tisti, ki na račun vaših bolečin išče dobiček. Gibanje samo med vikendi nikoli ni bil del preventive bolečine v križu, temveč razlog za nastanek slednje. To vsekakor ne pomeni, da je edina primerna aktivnost za vikend posedanje pred televizorjem!
Privoščite si vikend v naravi, a ne pozabite, da je zelo smiselno, da ste telesno aktivni vsaj dva dni med tednom. Vaša kondicija bo boljša , vaša vretenca pa bodo zadovoljno predla.
3. Zdrava prehrana nima nobene veze z mojo hrbtenico
Ste to kar jeste. Zdrava prehrana vpliva na splošno boljše. S pravilnim in zdravim prehranjevanjem se izognemo prekomerni teži, ki pa je lahko tudi razlog za bolečine v križu. Prav tako uživanje zadostne količine tekočine pomembno vpliva na zmanjšanje napetosti. Uživanje tekočine (voda) vpliva na hidratacijo tkiv, predvsem tkiv vezivnega tkiva. Voda vpliva na delovanje proteoglikanov, njihovo hidriranost, in omogoča, da je vaše vezivno tkivo bolj elastično in odporno.
4. Vsaka vaja je ok
Poznamo vaje, ki izvrstno delujejo kot preventiva in kurativa težav v hrbtenici. Kljub temu vam bo napačno izvedena vaja prinesla več škode kot koristi. Zato je ključno, da vaje izvajate pravilno, najbolje pod strokovnim nadzorom. Izvajate vaje, ki so za vas primerno zahtevne. Prelahke in pretežke vaje prav tako ne bodo prinesle želenega rezultata. Po nasvet za najbolj učinkovito vajo za vaše težave se odpravite k fizioterapevtu, kineziologu ali drugemu ustrezno izobraženem strokovnjaku.
Stopite v kontakt z nami in z veseljem vam bomo svetovali pri vaših bolečinah v križu.
- Artritis Zapestja – Prepoznava, Simptomi in Obvladovanje - 22 maja, 2024
- Kako Do Nas In Kje Parkirati? - 24 januarja, 2024
- Kako si lahko pomagamo pri nepravilni drži? - 27 februarja, 2023